Orașul SUCEAVA

Împărtășește!

Implică-te! Suceava în imagini

In memoriam Octav ANGHELUȚĂ (1904-1978)

Data
Access
gratuit
Loc
Muzeul de Ştiinţele Naturii Suceava

Marți, 12 Octombrie 2010, începând cu ora 17:00, Muzeul de Științele Naturii Suceava la evenimentul In memoriam Octav ANGHELUȚĂ (1904-1978).

Vernisajul expoziției de grafică al artistului plastic Octav ANGHELUȚĂ.

Concert de cameră:

  • C. Bobescu – Sara pe deal (oboi)
  • B. Marcello – Adagio (oboi)
  • Ciprian Porumbescu – Balada (vioară)
  • George Enescu – Lăutarul (vioară)
  • F. Borne – Fantezie pe teme din opera Carmen (flaut)

Poezie din creația maestrului Octav ANGHELUȚĂ, în lectura actorilor Sergiu Tudose și Adrian Păduraru.â

Soliști instrumentiști:

  • Lucia Neagoe – prim violinist, membru fondator al cvartetului Gaudeamus Brasov
  • Lidia Carmen Simerea – prim oboist la Opera Națională Română Iași
  • Catalin Simerea – prim flautist la Opera Națională Română Iași

Invitat special – lector universitar Geta ANGHELUȚĂ.

Absolvent al Academiei de Arte frumoase din București în 1927, sub indrumarea lui G. D. Mirea și Camil Ressu, Octav ANGHELUȚĂ a obținut primele premii ca pictor în 1929. A fost director al Pinacotecii Statului și fondator al Asociației pictorilor și sculptorilor români, alături de pictori precum Dumitru Ghiață, Ion Tuculescu, Alexandru Moscu, Alexandru Ciucurencu, Lucian Grigorescu.

Lui Octav ANGHELUȚĂ i se datorează mutarea și salvarea fondului de patrimoniu din muzeele bucureștene în timpul bombardamentelor din cel de Al Doilea Război Mondial.

Promo