Orașul SUCEAVA

Împărtășește!

Implică-te! Suceava în imagini

Portrete din cioburi

Data
Access
gratuit
Loc
Shopping City Suceava

Vineri, 5 August 2011, începând cu ora 18:00, Shopping City Suceava te invită la lansarea cărţii Portrete din cioburi de Ligia Seman.

Cartea va fi prezentată de Angela Furtună (scriitor, publicist, critic literar), profofesor Mariana Dvorszik (publicist, promotor cultural) şi David Reguş (bibliotecar). Ligia Seman va veni special la Suceava pentru acest eveniment şi va oferi autografe celor prezenţi.

Ligia Seman a debutat literar în cenanclul Lucian Blaga Hunedoara condus de Eugen Evu între 1974-1995. După 1989 a fost profesor de religie în învățământul hunedorean. Ligia Seman a publicat 4 romane de factură creștină: Funiile dragostei (1995)- 4 ediții, Handicapul conştiinței (1999)- 3 ediții, Tragedie şi triumf (2004) – două ediții şi Portrete din cioburi, vol. I şi II (2010).

Cartea Portrete din cioburi este o analiză a eşecului şi a triumfului în dragoste, o poveste despre convertirea la Dumnezeu, o istorie de familie, dar şi o fresca a unei lumi, a societăţii româneşti de dinainte şi de după momentul Decembrie 1989. În construcţia sa, romanul Portrete din cioburi îmbină componente de roman creştin, de roman de dragoste, de moravuri, politic etc. Romanul poate fi privit şi drept unul intelectual. Octavian Curpaş – jurnalist, editor Phoenix Magazine

Vocea clară a autoarei – se conjugă cu cea interioară a personajelor care îşi relatează cu o sinceritate deosebită propriile zbateri şi suferinţe… Romanul de faţă este mai mult decât o simplă operă literară cu multiple calităţi. El este în primul rând un roman care, alături de prezentarea cu acurateţe a dramelor majore prin care trec protagoniştii, oferă şi soluţia viabilă, reală, de ieşire din aceste crize. Aşadar, cartea nu se adresează doar simţului pur estetic al lectorului, ci urmăreşte reabilitarea oricărei persoane care înţelege că ieşirea din impasul existenţial este posibilă doar prin apelul la Divinitate. Mariana Dvorszik – publicist, promotor cultural

Promo

Lasă un comentariu

Foloseşte cu încredere: <a href="" title=""></a> <strong></strong> <em></em> <blockquote></blockquote>

Încercăm să avem o politică liberală vizavi de comentarii.
Te rugăm să menții o atmosferă pozitivă și constructivă în mesajele tale sau riști să ai accesul blocat.