Orașul SUCEAVA

Muncește!

Implică-te! Suceava în imagini

Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare 2014

Data
Loc
Suceava

În perioada 14-17 August 2014, la Cetatea de Scaun a Sucevei și Muzeul Satului Bucovinean Suceava va avea loc Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare, ediția a VIII-a.

Program

joi, 14 August 2014

  • orele 20:15 – 22:00, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Hara
  • ora 20:30, cartierul Obcini – cartierul George Enescu – Primăria Municipiului Suceava – strada Ana Ipătescu – Cetatea de Scaun a Sucevei
    Parada cu făclii a festivalului

vineri, 15 August 2014

  • orele 10:00 – 11:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Spectacol interactiv pentru copii
  • orele 10:00 – 11:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul
  • orele 10:00 – 11:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (secolele IX-XIII)
  • orele 11:00 – 11:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul
  • orele 11:00 – 11:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Prezentare de arme
  • orele 11:00 – 11:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
  • orele 11:40 – 12:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Tras cu arcul (concurs cu publicul)
  • orele 11:40 – 12:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
  • orele 12:30 – 13:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Dansuri medievale
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup- Farsă populară
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentarea echipamentului militar a unui străjer şi armele sale
  • orele 15:10 – 16:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Jocuri medievale
  • orele 15:10 – 16:00, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş- Turnir de arme
  • orele 16:15 – 16:40, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Concurs de lupte full contact
  • orele 16:15 – 16:40, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup Şcoala micilor cavaleri
  • orele 16:45 – 17:25, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 16:45 – 17:25, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Atelier de lupte medievale şi dans
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
  • orele 17:30 – 17:45, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Deschiderea oficială
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
  • orele 17:50 – 18:15, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Demonstraţii de lupte cu gladiatori
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Spectacol Oştirea Craiului Ludovic
  • orele 18:20 – 19:45, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale
  • orele 18:20 – 19:15, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Turnir cavaleresc
  • orele 19:20 – 20:10, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
  • orele 19:20 – 20:10, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
  • orele 20:00 – 20:45, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Truverii – Peregrinatio
  • orele 20:10 – 21:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
  • orele 20:15 – 21:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Competiţie de dueluri – interactiv cu publicul
  • orele 20:15 – 21:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu publicul
  • orele 21:00 – 22:15, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Odyssey
  • orele 21:10 – 21:45, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Coco Fachirul
  • orele 21:10 – 21:45, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Solomonarilor – Gladius Dei – Spectacol cu Foc
  • orele 22:00 – 23:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Hypnosis – Spectacol cu foc, Legenda Contesei Bathory

sâmbătă, 16 August 2014

  • orele 10:00 – 11:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
  • orele 10:00 – 11:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Turnir interactiv cu publicul
  • orele 10:00 – 11:00, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache din Botoşani – Cei trei purceluşi
  • orele 11:00 – 11:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 11:00 – 11:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
  • orele 11:00 – 11:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
  • orele 11:30 – 12:30, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana –concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
  • orele 11:30 – 12:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint– Curs de tir cu arcul
  • orele 11:30 – 12:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Atelier de lupte medievale şi dans
  • orele 11:30 – 12:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache din Botoşani – Păcală în satul lui
  • orele 12:30 – 13:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (secolele IX-XIII)
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup –Şcoala de dansuri medievale
  • orele 15:30 – 16:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale
  • orele 15:30 – 16:00, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu publicul
  • orele 15:30 – 16:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Competiţie de dueluri – interactiv cu publicul
  • orele 15:30 – 16:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentarea echipamentului militar a unui străjer şi armele sale
  • orele 16:15 – 16:40, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Spectacol interactiv pentru copii
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Şcoala scutierilor
  • orele 17:30 – 17:45, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Turnir de arme
  • orele 17:30 – 17:45, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 17:50 – 18:15, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Lupte în cadrul unor scenete
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
  • orele 17:50 – 18:15, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Spectacol Oştirea Craiului Ludovic
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Turnir
  • orele 18:20 – 19:15, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Demonstraţii de lupte cu gladiatori
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
  • orele 19:20 – 20:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Prezentare de arme
  • orele 19:20 – 20:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Vali Vasilescu Production – Turnir cu cai
  • orele 20:40 – 21:00, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
  • orele 21:10 – 21:40, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Concurs de lupte full contact
  • orele 20:40 – 21:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Spectacol medieval Fii lupului
  • orele 20:40 – 21:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Solomonarilor – Gladius Dei – Spectacol cu Foc
  • orele 21:10 – 21:40, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Hypnosis – Spectacol cu foc – Notre Dame
  • orele 21:45 – 22:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Coco Fachirul
  • ora 23:15, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Noaptea supraveţuitorilor în Cetate
  • orele 20:00 – 21:00, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Truverii – Cantar e trobar
  • orele 21:15 – 22:15, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Odyssey
  • orele 22:40 – 23:10, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Hypnosis – Spectacol cu lasere

duminică, 17 August 2014

  • orele 10:00 – 11:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (secolele IX-XIII)
  • orele 10:00 – 11:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu publicul
  • orele 10:00 – 11:00, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache din Botoşani – Păcală în satul lui
  • orele 11:00 – 11:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 11:00 – 11:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
  • orele 11:00 – 11:30, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
  • orele 11:00 – 11:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Spectacol interactiv pentru copii
  • orele 11:30 – 12:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Şcoala micilor cavaleri
  • orele 11:30 – 12:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
  • orele 11:30 – 12:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Teatrul pentru copii şi tineret Vasilache din Botoşani – Cei trei purceluşi
  • orele 11:30 – 12:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Competiţie de dueluri – interactiv cu publicul
  • orele 12:30 – 13:00, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Atelier de lupte medievale şi dans
  • orele 12:30 – 13:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Lupte în cadrul unor scenete
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
  • orele 15:10 – 16:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Curs de tir cu arcul
  • orele 15:10 – 16:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale
  • orele 15:10 – 16:00, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
  • orele 16:10 – 16:40, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup- Farsă populară
  • orele 16:10 – 16:45, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş- Turnir de arme
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme
  • orele 16:45 – 17:25, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
  • orele 17:25 – 17:50, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
  • orele 17:25 – 17:50, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Dragonului – Spectacol Oştirea Craiului Ludovic
  • orele 17:50 – 18:15, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Prezentare de arme
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul
  • orele 17:50 – 18:15, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Şoimii de argint – Concurs de lupte full contact
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Spectacol medieval Fii lupului
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Turnir
  • orele 18:20 – 19:15, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
  • orele 19:20 – 20:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Vali Vasilescu Production – Turnir cu cai
  • orele 19:20 – 20:30, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Închiderea oficială
  • orele 20:40 – 21:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Solomonarilor – Gladius Dei – Spectacol cu Foc
  • orele 21:10 – 21:40, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Hypnosis – Spectacol cu foc – Crepuscul
  • orele 21:10 – 21:40, Curtea interioară din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Coco Fachirul
  • orele 20:00 – 21:00, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Trei Parale
  • orele 20:40 – 21:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Concurs cu publicul – lupte
  • orele 21:10 – 22:00, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Asociaţia Culturală Friederich Schwartz
  • orele 22:30 – 23:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Spectacol cu foc

Fotografii

Fotografii realizate de ArTiStul.

Publicitate

Comentarii (1)

  1. Theia

    Vineri este 15, sâmbătă – 16, duminică – 17
    Have fun everyone! :)

    Răspunde

Lasă un răspuns la Theia

Foloseşte cu încredere: <a href="" title=""></a> <strong></strong> <em></em> <blockquote></blockquote>

Încercăm să avem o politică liberală vizavi de comentarii.
Te rugăm să menții o atmosferă pozitivă și constructivă în mesajele tale sau riști să ai accesul blocat.

Dă clic aici pentru a anula răspunsul.