Orașul SUCEAVA

Distrează-te!

Implică-te! Suceava în imagini

Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare 2015

Data
Loc
Suceava

În perioada 13-16 August 2015, la Cetatea de Scaun a Sucevei și Muzeul Satului Bucovinean Suceava va avea loc Festivalul de Artă Medievală Ștefan cel Mare, ediția a IX-a.

Program

joi, 13 August 2015

  • orele 20:00 – 21:00, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Cimpoierii de Transilvania – concert muzică medievală şi tradiţională
  • ora 20:30, cartierul Obcini – cartierul George Enescu – Primăria Municipiului Suceava – strada Ana Ipătescu – Cetatea de Scaun a Sucevei
    Parada cu făclii a festivalului
  • orele 21:15 – 22:15, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Asociaţia culturală Zicălaşii – concert muzică medievală (secolele XVI – XVII)

vineri, 14 August 2015

  • orele 10:00 – 11:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
  • orele 10:00 – 11:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul
  • orele 10:00 – 11:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Spectacol interactiv pentru copii
  • orele 11:00 – 11:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 11:00 – 11:30, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Prezentare de arme
  • orele 11:40 – 12:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de Terra Medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
  • orele 11:40 – 12:30, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana -concurs cu publicul – Tras cu arcul
  • orele 11:40 – 12:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – Interacţiune cu publicul
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup- Farsă populară
  • orele 15:10 – 16:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Jocuri medievale
  • orele 15:10 – 16:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de Terra Medies – Dansuri medievale
  • orele 15:30 – 16:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş- Turnir de arme
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentarea echipamentului militar a unui străjer şi armele sale
  • orele 16:15 – 16:40, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup Şcoala micilor cavaleri
  • orele 16:45 – 17:25, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Atelier de lupte şi dansuri medievale
  • orele 17:30 – 17:45, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Deschiderea oficială
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Spectacol Oştirea Craiului Ludovic
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – Lupte HMB – HEMA, dansuri medievale
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale
  • orele 18:20 – 19:15, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de Terra Medies – Şcoala de instrucţie
  • orele 18:25 – 19:15, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Turnir cavaleresc
  • orele 19:20 – 20:10, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medieval şi renascentiste
  • orele 19:20 – 20:10, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
  • orele 20:00 – 20:45, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Cimpoierii de Transilvania – concert muzică medievală şi tradiţională
  • orele 20:15 – 21:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
  • orele 20:15 – 21:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu publicul
  • orele 20:15 – 21:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – workshop – tras cu arcul, bucătărie
  • orele 21:00 – 21:15, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Asociaţia culturală Zicălaşii – concert muzică medievală (secolele XVI – XVII)
  • orele 21:10 – 21:45, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Solomonarilor – Spectacol cu Foc, Noaptea solomonarului
  • orele 22:00 – 23:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Hypnosis – Spectacol cu foc şi lasere, Equillibrium

Pe tot parcursul zilei: Garda Sighişoara, Horoscop, Cancelaria Domnească și concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa).

sâmbătă, 15 August 2015

  • orele 10:00 – 11:00, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Trupa de teatru Funny Art – Amintiri din copilărie
  • orele 10:00 – 11:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul Turnir
  • orele 11:00 – 11:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 11:00 – 11:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medieval şi renascentriste
  • orele 11:00 – 11:30, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
  • orele 11:30 – 12:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
  • orele 11:30 – 12:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – Lupte HMB – HEMA, dansuri medievale
  • orele 11:30 – 12:30, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Atelier de lupte şi dansuri medievale
  • orele 11:30 – 12:30, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Trupa de teatru Funny Art – Hainele noi ale împăratului
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana –concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup –Şcoala de dansuri medievale
  • orele 15:30 – 16:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri medievale
  • orele 15:30 – 16:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
  • orele 15:30 – 16:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu publicul
  • orele 15:30 – 16:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentarea echipamentului militar a unui străjer şi armele sale
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Spectacol interactiv pentru copii
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Şcoala scutierilor
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – Interacţiune cu publicul
  • orele 17:30 – 17:45, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
  • orele 17:30 – 17:45, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş- Turnir de arme
  • orele 17:30 – 17:45, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 17:50 – 18:15, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Lupte în cadrul unor scenete
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – lupte
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Spectacol Oştirea Craiului Ludovic
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – workshop – tras cu arcul, bucătărie…
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Turnir cavaleresc
  • orele 19:20 – 20:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Prezentare de arme
  • orele 19:20 – 20:30, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
  • orele 20:00 – 21:00, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Truverii – Petrecerea pelerinilor
  • orele 20:40 – 21:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Spectacol medieval Fii lupului
  • orele 20:40 – 21:40, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Interactiv cu publicul
  • orele 21:10 – 21:40, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Solomonarilor –Spectacol cu Foc, Facerea
  • orele 21:15 – 22:15, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Asociaţia culturală Friederch Schwartz – Taraful medieval Rapsodia Bucovinei
  • orele 21:45 – 22:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Hypnosis – Spectacol cu foc şi lasere, Industrial Age of Light
  • ora 22:45, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Noaptea supraveţuitorilor în Cetate

Pe tot parcursul zilei: Garda Sighişoara, Horoscop, Cancelaria Domnească și concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa).

duminică, 16 August 2015

  • orele 10:00 – 11:00, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Trupa de teatru Funny Art – Habarnam
  • orele 10:00 – 11:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Interactiv cu publicul
  • orele 10:00 – 11:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – workshop – tras cu arcul, bucătărie…
  • orele 10:30 – 11:30, Pavilionul Cetății de Scaun a Sucevei
    Trupa de teatru Funny Art – Păcală şi Tândală
  • orele 11:00 – 11:30, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Spectacol interactiv pentru copii
  • orele 11:00 – 11:30, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Competiţii între străjeri
  • orele 11:00 – 11:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medieval şi renascentriste
  • orele 11:00 – 11:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 11:30 – 12:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Prezentarea perioadei (sec. IX-XIII)
  • orele 11:30 – 12:30, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Şcoala micilor cavaleri
  • orele 11:30 – 12:30, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – concurs cu publicul – Tras cu arcul, aruncarea suliţei
  • orele 12:30 – 13:00, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Demonstraţii formaţiuni de luptă
  • orele 12:30 – 13:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Atelier de lupte medievale şi dans
  • orele 15:10 – 16:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Turnirul cavalerilor
  • orele 15:10 – 16:00, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Lupte în cadrul unor scenete
  • orele 16:15 – 16:40, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup- Farsă populară
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Prezentare de arme
  • orele 16:15 – 16:40, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş- Turnir de arme
  • orele 16:45 – 17:25, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Klausenburg – Interacţiune cu publicul
  • orele 16:45 – 17:25, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Jonglerii cu Steaguri
  • orele 16:45 – 17:25, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Din sala de arme
  • orele 17:25 – 17:50, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Compania Draco Nigrus – Spectacol Oştirea Craiului Ludovic
  • orele 17:25 – 17:50, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Dansuri şi jocuri medievale
  • orele 17:25 – 17:50, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Paladinii de terra medies – Şcoala de instrucţie
  • orele 17:50 – 18:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cavalerii de Mediaş – Prezentare de arme
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor Lup – Spectacol medieval Fii lupului
  • orele 17:50 – 18:15, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Străjerii Cetăţii Bistriţa – Interactiv cu publicul
  • orele 18:20 – 19:15, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Cetatea Bârsei – Spectacol de dansuri medievale
  • orele 18:20 – 19:15, Zidul Alexandru cel Bun din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor de Hunedoara – Turnir cavaleresc
  • orele 19:20 – 20:30, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Închiderea oficială
  • orele 20:30 – 21:30, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Concert Truverii – Cantar e Trobar
  • orele 20:40 – 21:00, Zidul de vest din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Grupul Terra Ultrasilvana – Concurs cu publicul – lupte
  • orele 20:40 – 21:00, Pulberăria din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Închiderea oficială
  • orele 21:10 – 21:40, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Solomonarilor – Spectacol cu Foc, Penumbra
  • orele 21:45 – 22:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Hypnosis – Spectacol cu foc şi lasere, Vampiria
  • orele 22:30 – 23:30, Șanțul de apărare din cadrul Cetății de Scaun a Sucevei
    Ordinul Cavalerilor argotici (Argotica) – Spectacol cu foc, videoproiecţii

Pe tot parcursul zilei: Garda Sighişoara, Horoscop, Cancelaria Domnească și concursul pentru copii Descoperiţi Comoara (dimineaţa).


Fotografii

Fotografii realizate de ArTiStul.

Publicitate

Lasă un comentariu

Foloseşte cu încredere: <a href="" title=""></a> <strong></strong> <em></em> <blockquote></blockquote>

Încercăm să avem o politică liberală vizavi de comentarii.
Te rugăm să menții o atmosferă pozitivă și constructivă în mesajele tale sau riști să ai accesul blocat.