Orașul SUCEAVA

Fii tu primul!

Implică-te! Suceava în imagini

Zilele Sucevei 2013

Data
Access
gratuit
Loc
Suceava

În perioada 21-24 Iunie 2013, vor avea loc Zilele Sucevei.

Program

Programul manifestărilor din cadrul Zilelor Sucevei 2013.

vineri, 21 Iunie 2013

  • Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Târgul Meșterilor Populari
  • ora 16:00, Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Fanfara Municipiului Suceava
  • ora 16:00, Iulius Mall Suceava
    Alexandru RECOLCIUC, Ionel COCA, Ionela POPESCU, Gheorghiță CIOT și Dorel IONEL
  • ora 18:00, Iulius Mall Suceava
    Cristian MUNTEANU, Crosside, Lucian DARIE și DJ MC Jacky
  • ora 18:00, Cetatea de Scaun a Sucevei
    MechaniX, OKRA, Pegas și Odyssey

sâmbătă, 22 Iunie 2013

  • Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Târgul Meșterilor Populari
  • orele 9:30 – 18:30, Muzeul Satului Bucovinean Suceava
    Festivalul Medieval al Cetății de Scaun a Moldovei (organizator: Ordinul Suceveran al Sfântului Ioan de Ierusalim)
  • ora 14:00, Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Ansamblul Clopoțelul Comănești
  • ora 16:00, Iulius Mall Suceava
    Ansamblul Clopoțelul Comănești (dansuri populare) și Ansamblul Bujorii Bucovinei
  • ora 17:00, Parcul Gării din cartierul Ițcani
    Fanfara Municipiului Suceava
  • ora 17:00, esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor Suceava
    Café Concert – Ovidiu (nai) & Mihaela SVART (vioară) și Trupa 9
  • ora 18:00, Iulius Mall Suceava
    Trupa de dans Don’t Touch, Trupa de dans Școala 9, Davido CEZARI, DJ Vlado & Dance Generation (electrodance), Trupa K-lypso (dansuri de societate), Trupa 9, Sorin URSAN, Leo IORGA & Adrian ORDEAN (Pact), Daguu Project (Germania) și Alessia
  • ora 18:30, Cetatea de Scaun a Sucevei
    Ceilalți, Bucovina, Atac de Cord (Ucraina) și Timpuri Noi

duminică, 23 Iunie 2013

  • Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Târgul Meșterilor Populari
  • ora 14:00, Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Fanfara Todirești și Ansamblul de Dansuri Populare Todirești
  • ora 16:00, Iulius Mall Suceava
    Grupul de copii Balada Suceava condus de maestrul George SÂRBU, Ansamblul Rapsodia Bucovinei condus de dirijor Ovidiu SVART (coregrafia: Liviu CONDURACHE) (interpreți: Tatiana HARABAGIU, Lucian MOTOVELEȚ, Mădălina SENCIUC și Gabriala TEIȘANU) și Anton ACHIȚEI
  • ora 16:00, Cetatea de Scaun a Sucevei
    Fanfara Todirești și Ansamblul de Dansuri Populare Todidești
  • ora 17:00. esplanada Casei de Cultură a Sindicatelor Suceava
    Johannes ONESCIUC (pian) și Richard GAGIU (pian)
  • ora 17:00, La Fierărie Talcioc Cultural Suceava
    Spectacole de teatru: Ursul și Cerere în căsătorie de A. P. Cehov. Regia și adaptarea scenică: Florin ȘERBĂNESCU. În distribuție: Florin ȘERBĂNESCU, Simona VLAD SABIE și George CREȚU. Scenografie şi decoruri: Gonda Tamira COJOCARIU.
  • ora 18:00, Iulius Mall Suceava
    Los Anonimos, Boom Dance (dans sportiv și de societate), Artis Band, Ion SURUCEANU (Republica Moldova) și Alex Velea
  • ora 20:00, Terasa Admiral Cetate Suceava
    Walter GHICOLESCU (Cenaclul Flacăra)
  • ora 22:00, Iulius Mall Suceava
    Foc de artificii

luni, 24 Iunie 2013

  • Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Târgul Meșterilor Populari
  • ora 15:30, Iulius Mall Suceava
    Acordarea de diplome cuplurilor care sărbătoresc Nunta de Aur
  • ora 16:00, Centrul pentru Păstrarea Tradițiilor Bucovinene Suceava
    Asamblul Școlii Populare de Artă Ion Irimescu Suceava, Iana Sânziana și Casa Bucovineană (sărbătorirea Zilei Internaționale a Iei)
  • orele 16:00 – 21:00, Iulius Mall Suceava
    Ansamblul Școlii Populare de Artă Ion Irimescu, Doina și Ciprian PETROAIE, Roxana SAVA, Petronela PETRUNEAC, Florentina MOLDOVAN, Andreea CHISELIȚĂ, Alexandru RECOLCIUC, Marius ZGÂIANU, , Cristian POMOHACI, Călin BRĂTEANU, Laura HAIDĂU, Constantin ATODIRESEI, Lucian MOTOVELEȚ, Nicoleta COJOCARU SARAFIM și Radu SARAFIM, Ansamblul Ciprian Porumbescu (soliști: Margareta CLIPA, Gheorghe FINIȘ, Sorin FILIP, Lucica PĂLTINEANU, Rodica ANDRONIC, Nicolae VIERU, Adriana BUCEVSCHI) (soliști intrumentali: Leonard ZAMĂ, Dan Decebal PITIC, Constantin PASCAL, Ionuț ȚANȚA, Luca MONICA, Dinu CROITORU și Adrian SEMENIUC) (conducerea muzicală: dirijor Viorel LENCA)

Fotografii realizate de ArTiStul.