Orașul SUCEAVA

Vinde!

Implică-te! Suceava în imagini

Filmele din cadrul competiției festivalului Toamnă la Voroneț, ediția a XXXVI-a

Data publicării
Categoria

Competiția din acest an a festivalului Toamnă la Voroneț va fi strânsă, mai ales că participă 132 de filme din 19 țări (Africa de Sud, Argentina, Austria, Azerbaidjan, Bulgaria, China, Elveţia, Germania, Israel, India, Japonia, Liban, Marea Britanie, Moldova, Polonia, România, Rusia, Singapore și SUA).

I. Secţiunea film documentar (scurt şi mediumetraj)

  1. Doar o răsuflare – regia Monica Lăzurean-Gorgan – 66 min.
  2. The Meadow – regia Jela Hasler – 9 min.
  3. Valentina – regia Maximilian Feldmann – 51 min.
  4. Dan Perjovschi – Drumul – regia Liviu Varlam – 27 min.
  5. Staţia 15033 – regia Iulia Matei – 65,5 min.
  6. Cealaltă viaţă a lui Charon / The Other Life of Charon – regia Ioana Ţurcan – 40 min.
  7. Radu Bercea: Istoria unui destin – regia Paul Palencsar – 31,5 min.
  8. Rădăcinile sufletului – regia Florin Andreescu – 42 min.
  9. We Fly Again – regia Alexandru Vlad – 20 min.

Timp total: 352 min. (5,9 h)

II. Secţiunea film studenţesc (scurtmetraj de ficţiune, documentar, de animaţie sau experimental)

  1. Alles wird Gut / Everything Will Be Okay – regia Patrick Vollrath – 30 min.
  2. Boat People – regia Paul Meschùh – 29 min
  3. Chat with Alice – regia Isabela Ţenţ – 21 min.
  4. Două maluri / Deux rivages – regia Diana Munteanu – 20 min.
  5. Elisa – regia Kristina Kean Shtubert – 16 min.
  6. Hausarrest / House Arrest – regia Matthias Sahli – 13,5 min.
  7. Ihr Sohn / Her Son – regia Katharina Woll – 22,5 min.
  8. Paparuda – regia Lucia Lupu – 14,5 min.
  9. Remember – regia Shunsaku Hayashi – 9,5 min.
  10. The Return of Erkin – regia Maria Guskova – 28,5 min.
  11. Stories in Tea Cups – regia Mirona Radu – 11 min.
  12. About Art, My Family and Me – regia Johannes Bachmann – 15 min.
  13. Agnosis – regia Anita Müller – 31 min.
  14. Something about Silence – regia Patrick Buhr – 12,5 min.
  15. Somewhere Else / Irgendwo anders – regia Borbála Nagy – 14,5 min.
  16. Te mai uiţi şi la om – regia Ana-Maria Comănescu – 23 min.
  17. 10:34 to Belgrade – regia Ioana Grigore – 18 min.
  18. After (the) Play / Nach dem Spiel – regia Aline Chukwuedo – 7 min.
  19. De sfeştanie – regia Tudor Botezatu – 9 min.
  20. În iarnă – regia Alina Olariu – 17,5 min.
  21. Plan B – regia Simona Sava – 9,5 min.
  22. „Pitter Patter Goes My Heart” – regia Christoph Reiner – 22 min.
  23. Toma – regia Lucia Lupu – 13,5 min.
  24. What Happens in Your Brain if You See a German Word like…? – regia Zora Rux – 5,5 min.

Timp total: 413,5 min. (6,9 h)

III. Secţiunea film turistic (scurtmetraj)

  1. Cozia-1 – regia Dan Curean – 12,5 min.
  2. Biserici de lemn din judeţul Harghita – regia Hadrian Gavriluţiu – 28 min.
  3. Roşia Montană azi – regia Ion Cristodulo – 32 min.
  4. În căutarea lostriţei – regia Dan Curean, Dan Păvăloiu – 53 min.
  5. Drochia – pagini necitite – regia Sergiu Ciorescu, Diana Cojocari – 9 min.
  6. Poem din Bucovina – regia Victor Acsani – 3,5 min.

Timp total: 138 min. (2,3 h)

Timp total pentru cele trei secţiuni: 903,5 min. (15 h)

Publicitate

Lasă un comentariu

Foloseşte cu încredere: <a href="" title=""></a> <strong></strong> <em></em> <blockquote></blockquote>

Încercăm să avem o politică liberală vizavi de comentarii.
Te rugăm să menții o atmosferă pozitivă și constructivă în mesajele tale sau riști să ai accesul blocat.